Nieśmiałek jest stworzonkiem pilnującym drzew. Ma 8 cali wzrostu, co uniemożliwia dostrzeżenie go wśród drzew, ale oprócz małych rozmiarów nieśmiałek tak wyspecjalizował swoje ciało, że upodabnia go do środowiska, w którym żyje. Przypomina gałązkę: jego tułów wygląda jak kora, ręce i nogi jak gałązki, oraz posiada dwa niewielkie, brązowe oczka.
Rys.11. Nieśmiałki przypominają gałązki |
Można je najczęściej spotkać w zachodniej Anglii, południowych Niemczech, oraz niektórych lasach Skandynawii. Nie jest wiadome, skąd pochodzą, lecz prawdopodobnie ich korzeni, można się dopatrywać w Anglii, gdzie bardzo nagminnie wycinano lasy, z czego obecność nieśmiałków, była tam bardzo potrzebna.
Nieśmiałki żywią się insektami. Są pokojowo nastawione do otoczenia, chyba, ze coś zagraża drzewu, którego pilnują i gdzie jest ich dom, wówczas stają się agresywne. Rzucają się na drwala, lub dendrologa, który próbuje uszkodzić jego dom i stara się wydrapać mu oczy, swoimi długimi, spiczastymi palcami. Aby odwrócić uwagę nieśmiałka, należy rzucić gdzieś dalej kilka korników, a kiedy się nimi zajmie, pospiesznie pobrać próbkę drzewa. W ten sposób, nie zrobimy nieśmiałkowi krzywdy, a jak możemy się domyślać jest on bardzo pożyteczny: leczy drzewa z insektów (korników), oraz pilnuje, by nie zostało zniszczone przez mugoli.
Ćwiczenie 1. |
Widzisz nieśmiałka, pilnującego drzewa, z którego potrzebujesz zerwać liść do eliksiru. Jak się do tego zabrać? - pamiętaj, że przy ćwiczeniach praktycznych stosuje się klimat, w formie <…> - przy tym ćwiczeniu postaraj się, nie zrobić nieśmiałkowi krzywdy, - odwróć jego uwagę od drzewa i zajmij go czymś, - szybko zerwij tą część drzewa, którą potrzebujesz, Przykład poprawnie wykonanego ćwiczenia: Ja: <dostrzega nieśmiałka, pilnującego drzewa> Ja: ACCIO KORNIKI! <przywołuje zaklęciem korniki i przenosi je na bok, żeby dostrzegł je nieśmiałek> Nieśmiałek: <podbiega do korników, które zauważył i zajmuje się ich konsumowaniem> Ja: <szybko podbiegam do drzewa i zrywam z niego iść> Ja: <oddalam się na bezpieczną odległość> |
Super :) przyda mi się
OdpowiedzUsuń